1. Objevte Toyotu
  2. Novinky
  3. Česká rallye je tady. Kalle Rovanperä už testoval na Strakonicku

Česká rallye je tady. Kalle Rovanperä už testoval na Strakonicku

Ticho na poklidné návsi vesnice se třemi stovkami obyvatel na Strakonicku obvykle ruší jen domácí zvířata nebo hlášení místního rozhlasu. Obchůdek s potravinami má otevřeno pouze do oběda, čas od času se na zahrádce zdejšího hostince zjeví pár štamgastů. Minulý týden tady ale zaparkovaly tři luxusní kamiony, několik přívěsů a hlavně – soutěžní auto týmu Toyota Gazoo Racing, vítěze Poháru konstruktérů v letošním ročníku mistrovství světa v rallye.

Osminásobný mistr světa Sébastien Ogier z Francie, úřadující mistr světa Kalle Rovanperä z Finska i aktuálně druhý muž celkového pořadí světového šampionátu Elfyn Evans z Velké Británie přijeli testovat šumavský asfalt, na němž se pojede předposlední závod letošního ročníku MS v rallye.

Více než tříkilometrový úsek mezi Mečichovem a Čečelovicemi byl uzavřen, bezpečnostní opatření kopírovala standardní nastavení soutěžní rychlostní zkoušky. Trasu hlídali maršálové, a třebaže vedení týmu Toyota si vymínilo utajení testu, čas od času se na trati, a hlavně v zázemí týmu, objevovali fanoušci. „To se rozkecá, v rallyové komunitě se o tom okamžitě vědělo,“ řekl jeden z nich, který si přišel mimo jiné i pro podpis závodníků.

Ti se na testu střídali vždy po dnech. V úterý jezdil Evans, ve středu Ogier, ve čtvrtek Rovanperä, zbytek týmu poslední dva dny testování. Všichni testovali od rána od půl deváté až do pozdního odpoledne s obědovou pauzou, po níž se věnovali i PR aktivitám či fanouškům, s nimiž se fotili a podepisovali se.

Středoevropská rallye bude náročná

Testování prý splnilo očekávání. „Bylo to dobré, celý den se auto zlepšovalo, takže teď cítíme hodně sebevědomí. Udělali jsme všechno, co jsme chtěli, takže si slibujeme od závodu hodně,“ nechal se slyšet vedoucí muž šampionátu Rovanperä. Povrch mu seděl a uvědomuje si, že Středoevropská rally bude náročný závod, neboť je novým v seriálu. „Asfalt je pěkně hladký, ale bude to náročné, protože se podmínky kvůli počasí mohou měnit,“ uvědomuje si Fin.

Podle jeho slov bude důležité si tratě pořádně načíst a připravit se na každou zatáčku či horizont. „Sedí to tady mému stylu jízdy, navíc to bude pro všechny nové a stejné, takže to je velká výzva,“ připomíná Rovanperä. Na to, že by mohl při Středoevropské rallye obhájit titul mistra světa, určitě myslí.

„Bude to zcela jistě letos těsnější souboj než loni, ale určitě pro to udělám maximum a doufám, že budu mistr světa už po tomto závodu,“ věří finský závodník, který kdysi ještě jako jezdec týmu Škoda Motorsport v Čechách hodně jezdil. „Líbí se mi tu, jsem rád, že jsem opět tady,“ dodává.

Středoevropská rally proběhne 26.–29. října 2023 na území České republiky, Německa a Rakouska poprvé v historii.

Další zajímavosti ze světa Toyota v magazínu Toyota Life